گیاهان آپارتمانی

گیاهان آپارتمانی

گیاهان آپارتمانی

گیاهان آپارتمانی به گیاهانی گفته می شود که در مکان هایی مانند خانه ها و آپارتمان ها و دفاتر کار و تمامی جاهای مسقف رشد می کنند. این گیاهان معمولا جهت اهداف تزیینی مورد استفاده قرار می گیرند. اما مطالعات نشان می دهد که آنها اثرات روانی مثبتی نیز دارند.

همچنین یکی دیگر از مزایای گل های آپارتمانی این است که به تصفیه هوای داخل ساختمان کمک می کند. این گیاهان باعث می شوند بعضی از میکروب های موجود در منازل از بین بروند.

گیاهان آپارتمانی نیاز به رطوبت مناسب، نور مناسب، خاک مرغوب و دمای مناسب دارند. همچنین برای رشد بهتر گل های آپارتمانی باید کود و گلدان مناسبی نیز داشته باشند.

مراقبت از گیاهان آپارتمانی

عوامل عمده ای که باید در هنگام مراقبت از گیاهان در نظر گرفته شود عبارتند از رطوبت، نور، خاک، دما، کود و کنترل آفات.

در زیر دستورالعمل هایی برای هرکدام آمده است تا بتوان گل های آپارتمانی را بهتر رشد و پرورش داد.

رطوبت

گیاهانی در خاک زمین و باغچه می رویند و نیاز به آب های زیرزمینی دارند اصلا مناسب کاشت در گلدان در منزل نیستند. باید از گیاهانی در منزل استفاده کرد که احتیاجی به آب فراوان و رطوبت زیاد نداشته باشند.

نور

گیاهان مختلف نیازهای نوری متفاوتی دارند. برخی از گیاهان هرچه نور بیشتری داشته باشند رشد بیشتری خواهند داشت و حتی به درخت تبدیل خواهند شد. نور مورد نیاز گیاهان آپارتمانی را می توان هم از طریق نور خورشید به دست آورد. و هم از طریق لامپ های مخصوص رشد گیاهان که فقط نیاز نوری گل و گیاه را تامین می کنند، تامین کرد.

خاک

گیاهان آپارتمانی معمولا در خاک کمپوست یا خاک گلدان رشد می کنند و احتیاجی به خاک طبیعی و زمین خاصی ندارند. ترکیب کمپوست و خاک گلدان بهترین ترکیبی است که گیاهان می توانند از موارد مغزی آن استفاده کنند.

دما

اکثر گیاهان آپارتمانی از گونه گیاهان گرمسیری همیشه سبز هستند که برای زنده ماندن در آب و هوای گرمسیری رشد می کنند. دمای هوای مطلوب برای گل های آپارتمانی بین ۱۵ تا ۲۵ درجه سانتیگراد است که دمای اکثر منازل و آپارتمان ها همین حدود می باشد.

رطوبت

اکثر گل های آپارتمانی محیط های با رطوبت کم را تحمل می کنند. خانه های ما اغلب بین ۲۰ تا ۶۰ درصد رطوبت دارند. که اکثر گیاهان آپارتمانی با آن سازگار می باشند. اما این به شرطی است که آب دادن به گل ها در زمان های درست فراموش نشود. اما اگر بخواهیم گیاهانی که رطوبت ۸۰ درصد را نیاز دارند در منزل نگهداری کنیم می توانیم از رطوبت ساز استفاده کنیم.

کود

گیاهان نیاز به مواد معدنی خاک یعنی عمدتا نیتروژن، فسفر و پتاسیم دارند. نیتروژن برای رشد و سبزی گیاهان موثر است. فسفر برای گلدهی یا میوه دهی گیاهان مورد نیاز است. و پتاسیم نیز برای قوی کردن ریشه گیاهان و همینطور جذب مواد مغذی استفاده می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *