لامپ رشد (Grow Light) در جاهایی که نور طبیعی وجود ندارد و یا نور مکمل مورد نیاز است، به کار گرفته می شود. برای مثال، در ماه های زمستان ساعات نور روزانه در دسترس، ممکن است برای رشد مورد نیاز گیاه کافی نباشد پس لامپ هایی برای افزایش زمان نور دریافتی گیاه، بکار گرفته می شوند.

از کاربریهای بسیار مهم چراغ رشد در توسعه معماری بیوفیلیک می باشد. یکی از مصادیق بیوفیلیک ساخت دیوار سبز یا گرین وال در فضاهای سرپوشیده است. برای آنکه بتوانیم یک دیوار زنده گیاهی را در محیطی بسته نگهداری نماییم لازم است تا بتوانیم المانهای طبیعی را شبیه سازی نموده تا بدین وسیله از رشد و پرورش گیاهان خود لذت ببریم. از آنجا که ممکن است در فضاهای سرپوشیده نور کافی برای رشد گیاهان موجود در گرین وال در اختیار نداشته باشیم، گزینه استفاده از چراغ رشد ال ای دی می تواند راه گشا باشد. دیوار سبز پوشیده شده از گیاهان طبیعی و قابل رشد تنها با استفاده از چراغهای رشد استاندارد می تواند در هر مکانی نصب گردد. در دنیای امروز استفاده از چراغهای رشد LED توانسته تحولی شگرف در زمینه معماری بیوفیلیک و گسترش دیوار زنده گیاهی ایفا نماید.

استفاده از لامپ های LED در گلخانه ها که هم اکنون در بسیاری از کشورها متداول شده می تواند علاوه بر کاهش شدید مصرف برق برای تولید نور و سیستم برودتی گلخانه ها، به افزایش عملکرد و کیفیت بهتر سبزیجات تولید شده منجر شود.

بعلاوه نور بنفش تولید شده مانع رشد و تکثیر بسیاری از عوامل بیماری زا و حشرات نیز خواهد شد که به نوبه خود باعث کاهش مصرف سموم در گلخانه ها خواهد شد.

در همین راستا از چراغ ها و لامپ های رشد LED می توان در موارد زیر استفاده نمود:

– گلخانه های طبقاتی

– فضاهای عمومی و اختصاصی ادارات که دارای نور کم هستند

– مراکز اقامتی مانند هتلها و همچنین رستوران ها که نور کمی بمنظور رشد گیاهان طبیعی وجود دارد

– پارکینگ ها، راه پله ها و لابی ساختمان ها

– منازل و آپارتمان هایی که برای رشد گیاهان و حتی سبزیجات از نور کافی برخوردار نیستند

– دیوار سبز یا گرین وال بمنظور رشد کامل گیاهان طبیعی

– و بطور کلی در تمام فضاهایی که از شدت یا زمان کافی نور طبیعی برخوردار نیستند.

برای اطمینان از رشد مناسب گیاهان و بهره وری کامل آنها باید توجه ویژه ای به منابع نوری شود و نیز از کیفیت و شدت نور مورد نیاز گیاهان اطمینان حاصل شود. علاوه بر این توجه به گرمای محیط نیز بسیار حائز اهمیت است. توجه به این پارامترها به کاربر اطمینان خواهد داد که فرآیند رشد گیاهان بهینه بوده و عملکرد گیاهان به حداکثر ممکن خواهد رسید.

در سالهای اخیر متخصصین و دانشمندان، در زمینه توسعه چراغهای رشد LED تلاش فراوان کرده اند تا انعطاف پذیری بیشتری را در طراحی سیستمهای روشنایی که بطور انحصاری منجر به رشد گیاهان می شود، بوجود آورند. در طول این فرآیند، دانشمندان دلایلی را شناسایی کرده اند که کاربری چراغهای LED را برای رشد حداکثری و نگهداری گیاهان اجتناب ناپذیر می نماید. مهمترین مزیتهای استفاده از چراغهای رشد LED عبارتند از:

بهره وری در انرژی

چراغ های LED نسبت به لامپ های رشته ای، لامپ های HID و لامپ های CFL (کم مصرف) مصرف انرژی بسیار کمتری داشته، به نحوی که ۲۵ تا ۸۰ درصد کمتر از منابع نوری عنوان شده برق مصرف می نمایند.

هدف دار نمودن طول موج

طول موج هدف دار LED ها گزینه ای است که می تواند منجر به پاسخ دهی خوب گیاهان به مراحل Vegetative و Flowering باشد. طیفهای نور مختلف برای رشد گیاهان در مراحل مختلف بسیار مهم است. بطور مثال نور قرمز رشد رویشی و گلدهی گیاه را تحریک می کند. نور آبی کمک به تقویت ساقه ها و کوتاه نمودن نودالهای داخلی و بطور کل باعث قوی شدن گیاه می شود.

افزایش طول عمر

چراغ های LED حداقل به اندازه ۱۰ برابر نسبت به لامپهای فلورسنت (مهتابی) عمر بیشتری دارند. چراغ های LED بهنگام خرید از سایر لامپهای معمولی گرانتر هستند، اما با گذشت زمان این هزینه جبران می شود. زیرا نیازی به تعویض مکرر لامپ ها نمی باشد و همچنین دارای مصرف برق بسیار پایینتری نسبت به سایر منابع نوری می باشد.

حرارت کمتر، نور بیشتر

سایر منابع نوری حرارت بسیار بالایی تولید می کنند که برای گیاهان مخرب است و این در حالیست که چراغهای LED بصورت قابل ملاحظه ای حرارت کمتری ایجاد می کنند. (۳٫۴ BUTs/Hour در مقایسه با ۸۵ در لامپ رشته ای) که این امر باعث کاهش نیاز به سیستمهای خنک کننده گران و پیچیده می شود.

طراحی انعطاف پذیر

روشنایی LED می تواند در سیستمهای عمودی چند لایه و همچنین در طراحی روشنایی های بین گیاهی بکار گرفته شود. قابهای نگهدارنده و LEDها می توانند بصورت گزینه های قابل تنظیم طراحی گردند که وابسته به عواملی همچون پاسخ های فتومورفولوژی، ملاحظات فاصله و همچنین صرفه جویی در مصرف برق هستند.

از سالهای بسیار دور بعضی از دانشمندان اعتقاد داشتند که برخی از انواع موسیقی می توانند تاثیرات مثبت و شفا بخش روی موجودات زنده داشته باشند. البته  تاثیر مثبت یا منفی موسیقی، روی گیاهان همیشه سوالی بود که متخصصین رشته کشاورزی را بخود مشغول می کرد.

در نهایت زنی بنام دوروتی رتالاک که همسر یک موسیقدان از اهالی کلرادو  بود، با همکاری فرانسیس برومن ( استاد رشته زیست شناسی) دست به آزمایشاتی در زمینه تاثیرات موسیقی بر رشد گیاهان زد و نتایج آزمایشات خود را در کتابی بنام صدای موسیقی و گیاهان (The Sound of Music and Plants) منتشر ساخت.

بطور کلی نتایج تحقیقات نشان داد که موسیقی روی رشد گیاهان در زمینه های زیر موثر است:

 • جوانه زنی
 • رشد گیاه
 • فتوسنتز
 • زمان و مقدار گلدهی
 • عملکرد گیاه

شرح آزمایش خانم دوروتی:

 • قرار دادن نمونه ای از گیاهان در مقابل موسیقی با صدای تند راک
  • نتیجه : گیاهان سعی نمودند خود را از منبع صدا دور کنند تا آنجا که زاویه خمش گیاهان تا ۸۰ درجه نیز رسیدند. ساقه ها باریک شده و چندی بعد بعضی از گیاهان بطور کلی خشک شدند.
 • قرار دادن نمونه های مشابه از همان گیاهان در مقابل موسیقی ملایم کلاسیک
  • نتیجه : ساقه ها خود را به منبع صدا نزدیکتر کرده و حتی بدور آن می پیچیدند. شکوفه ها زودتر از موعد شکفته شده و گیاه دارای استقامت بیشتری می گردد.

چندی بعد دکتر دیل کوچمن آزمایشات دوروتی رتالاک را مورد بررسی بیشتری قرار داد و نتایج را به شرح ذیل اعلام داشت:

 • در صورتیکه گیاهی با موسیقی مناسب به خود تغذیه شود در یک سوم زمان طبیعی لازم شکفته شده و به ثمر می رسد.
 • چنانچه شدت و ارتفاع صوت و یا زمان آن بیش از حد لازم باشد با واکنش منفی گیاه مواجه خواهیم بود.
 • آلات مختلف موسیقی می توانند تاثیرات متفاوتی روی گیاه داشته باشند که باید براساس تجربه برای هر گیاه مشخص شوند.
 • همچنین هر گیاه نیز موسیقی خاص خود را دوست دارد.

البته در دنیای شرق نیز دانشمندان مختلفی روی این پدیده فعالیت نمودند. از جمله می توان به تحقیقات دکتر سینگ از اساتید دانشگاههای هند اشاره نمود. نتایج بدست آمده از تحقیقات دکتر سینگ بشرح ذیل می باشند:

 • موسیقی مناسب باعث می شود تا گیاهان اکسیژن بیشتری در هوا آزاد کنند که رابطه مستقیم با مقدار کربن جذب شده از گاز کربنیک موجود در هواست. این عمل باعث می شود تا گیاهان مقدار بیشتری رشد کرده گل یا میوه بیشتری تولید نمایند.
 • ایجاد تغییرات مثبت در کروموزمهای سلولی گیاهان بواسطه تحریکات توسط موسیقی
 • صدا بعنوان یک پدیده فیزیکی مشخص و قابل اندازه گیری همچون نور و حرارت می تواند از عوامل موثر و قطعی در متابولیسم گیاهان باشد.
تمام حقوق این سایت متعلق به گرولایت می باشد