مقالات چراغ رشد

مقالات چراغ رشد

اهمیت مقدار PH یا اسیدیته خاک

مقدار اسیدیته یا PH در خاک، معیاری است برای اندازه گیری غلظت یون هیدروژن که از عدد ۱ تا ۱۴ قابل اندازه گیری است. در صورتیکه عدد اندازه گیری شده، ۷ باشد، خاک خنثی می باشد و اگر بیشتر از عدد ۷ باشد خاک خاصیت بازی یا قلیایی و اگر کمتر از ۷ باشد، خاک دارای خاصیت اسیدی می باشد.

مقدار PH خاک با مقیاس لگاریتمی می باشد. بعنوان مثال خاک با PH مقدار ۴ به اندازه ۱۰ برابر اسیدی تر از خاکی می باشد که دارای مقدار اسیدیته (PH) پنج می باشد…..

ادامه مطلب

 

چشم انسان چگونه نور را می بیند؟

ما نخواهیم توانست که چیزی را ببینیم، اگر که نوری وجود نداشته باشد. انسانها بدلیل تعدادی از تعاملات پیچیده بین نور، چشم و مغز، می توانند ببینند. در چشم انسان چندین قسمت مختلف وجود دارد و هر قسمت بنحوی منحصر بفرد عمل کرده و ما را قادر به دیدن می نمایند.

بطور خلاصه نور از یک جسم از طریق فضا عبور کرده و به چشم انسان می رسد. در این مرحله ما نمی توانیم آنچه را که دیده ایم درک نماییم. هنگامی که نور از جسم به چشم ما می رسد، چشم، سیگنالهایی را به مغز ارسال می نماید. سپس مغز این سیگنالها را تجزیه می کند و ما می توانیم مشخصات مختلفی از جسم، همچون ظاهر، فاصله از ما، وجود حرکت و یا عدم حرکت در جسم را تشخیص دهیم. همه اینها ظرف مدت کمتر از یک ثاینه اتفاق می افتد و ما می توانیم، تقریبا بلافاصله ویژگی های شی را تعیین نماییم….

ادامه مطلب

 

لامپ متال هالید چیست؟

از دهه ۱۹۶۰ لامپهای متال هالید بعنوان یک منبع نور برای زمینهای ورزشی، پارکینگها، روشنایی خیابانها و روشنایی عمومی فروشگاهها مورد استفاده بوده است. طول عمر بیشتر و اثر بخشی بالاتر نسبت به لامپهای رشته ای، باعث شد تا این نوع از لامچها در دوره خود به لامچهای محبوب و پرکاربردی بدل شوند.

با توجه به ظهور چراغهای فلورسنت و LED ها لازم است تا نگاهی دقیق به لامپهای متال هالید داشته باشیم تا کاربران منابع روشنایی، دید مناسبی نسبت به این نوع چراغ داشته باشند.

لامپ متال هالید یک نوع لامپ HID می باشد. همچنین لامپ بخار سدیم نیز ….

ادامه مطلب

 

لامپ متال هالید
لومن و کندل

لومن و کندل

درباره لومن و کندل چه مطالبی نیاز به دانستن است؟

لومن و کندل هر دو، واحد اندازه گیری نور هستند، اما هر کدام از آنها جنبه های مختلف منبع روشنایی را اندازه گیری می کنند. دانستن تفاوت میان لومن و کندل به کاربر کمک خواهد کرد که چراغ مناسبتری برای محل کار و زندگی خود انتخاب نماید. مهمتر از همه اینکه این دانش به خریدار کمک می نماید که درک بهتری از توضیحات فروشنده داشته باشد و بدون توجه به تبلیغات، چراغ مناسب خود را انتخاب نماید.

تعریف لومن و کندل

لومن به مقدار ….

ادامه مطلب

 

معنی وات در روشنایی چیست؟

بعنوان یک پیمانکار برق و یا صاحب یک مجموعه تولیدی و صنعتی و یا مدیر یک ساختمان، ایجاد و طراحی یک سیستم روشنایی مقرون بصرفه و کارآمد بسیار مهم می باشد. بنابراین نیاز به چراغهایی می باشد نه تنها نیازهای کسب و کار را فراهم نماید بلکه مقرون بصرفه نیز باشد. پکیجهای روشنایی دارای مشخصات زیادی هستند، که کاربران باید به مشخصات آنها آگاهی داشته باشند تا سرمایه خود را بهنگام خرید چراغها به هدر ندهند. یکی از این مشخصات توان می باشد.

توان یک لامپ روشنایی چیست؟

توان یکی از مهمترین مشخصات چراغ روشنایی می باشد اما ….

ادامه مطلب

 

معنی وات در روشنایی چیست؟
چراغ ال ای دی led

چراغ LED – چراغ ال ای دی

کلمه LED از ابتدای حروف کلمات Light Emitted Diode گرفته شده است که به معنای دیود ساطع کننده نور می باشد. عملکرد ال ای دی بدین صورت می باشد که با گذر جریان الکتریکی، انرژی بصورت نور تبدیل می شود. از زمانی که ال ای دی با نور آبی توسط شوجی ناکامورا اختراع و ساخته شد، صنعت تولید چراغ ال ای دی وارد عرصه جدیدی گردید. با ترکیب نورهای سبز و قرمز که قبلا ساخته شده بودند و آبی، می توانستیم چراغ LED با نور سفید نیز بسازیم. همین امر منجر به پیشرفت شگرفی در نوردهی این قطعات نیمه هادی گردید. ساخت LED های پاور با نورهای متنوع، ساخت تجهیزات تصویری مانند تلویزیون ها، مانیتور ها و …

نور گیاه

تامین نور گیاه یکی از دغدغه های اصلی افرادی می باشد که به نگهداری گیاهان تزئینی در محل زندگی و کار خود علاقمندند. یکی از روش های جدید و بسیار کارآمد و مقرون بصرفه برای تامین نور گیاه استفاده از چراغ های رشد LED می باشد. این چراغ ها نه تنها نور گیاهان را بطور مناسبی تامین می نمایند، بلکه از نظر برق مصرفی و همچنین طول عمر بسیار مقرون بصرفه نیز می باشند.

نور مناسب گیاه
نور گیاه

نور مناسب گیاه

نور مناسب گیاه از سه جنبه قابل بررسی می باشد. این سه جنبه عبارتند از کیفیت نور و کمیت نور و طول دوره نوری.

کیفیت نور یا همان طیف نوری آن طیف از نور مرئی می باشد که منجر به تحریک و تقویت فتوسنتز گیاه می گردد.

کمیت نور یا همان شدت نور مقدار نوری می باشد که در حالت اپتیمم می تواند حداکثر عمل فتوسنتز را حاصل گردد.

طول دوره نوردهی یا همان فتوپریودیسم از عوامل موثر در رشد گیاه می باشد. گیاهان از این جنبه به سه دسته تقسیم می گردند. گیاهان روز بلند، گیاهان روز کوتاه و گیاهان خنثی. مدت زمان نور مناسب گیاه در گیاهان روز بلند بین ۱۲ تا ۱۶ ساعت می باشد و برای گیاهان روز کوتاه از ۹ تا ۱۲ ساعت در روز خواهد بود.

نور مصنوعی برای گیاهان

بطور کلی نور مصنوعی نوری می باشد که توسط خورشید تولید نشده باشد و منبع آن، غیر از نور خورشید باشد. استفاده از منابع نوری غیر از نور آفتاب برای گیاهان دارای قدمتی طولانی می باشد. به گونه ای که لامپ های بخار سدیم و متال هالید سال هاست که در گلخانه ها استفاده می گردند. نور مصنوعی برای گیاهان لازم نیست که دارای همه طیف ها باشد. نسبتی از برخی از طول موج های قرمز و آبی می تواند تامین نور مصنوعی برای گیاهان را انجام دهد.

نور مصنوعی برای گیاه
گیاهان آپارتمانی

گیاهان آپارتمانی

از زمانی که زندگی شهرنشینی رونق یافت و ارتباط میان انسان و طبیعت کاهش یافت، علاقه فطری انسان باعث آشتی مجدد او با طبیعت گردید. در این راستا ورود برخی از گیاهان طبیعی که نسبت به عوامل طبیعی حساسیت کمتری داشتند به منازل انسان ها روز به روز بیشتر شد و طیف جدیدی از گیاهان با عنوان گیاهان آپارتمانی بوجود آمدند. گیاهان آپارتمانی معمولا به نور ملایم تر، آبیاری کمتر و هوای معتدلی نیاز دارند. البته بسیاری از گیاهان آپارتمانی نیز هستند که به شدت نور بالا نیاز دارند.

پرورش گیاهان آپارتمانی

به منظور پرورش گیاهان زینتی در آپارتمان لازم است تا علاوه بر داشتن دما و خاک مناسب و همچنین آبیاری صحیح، نور محیط نیز کاملا مطابق با نیاز نوری گیاه باشد. پرورش گیاهان آپارتمانی برای بسیاری از افراد امری بسیار لذت بخش می باشد. اما معمولا به علت عدم تامین نور مورد نیاز، گیاهان پس از مدتی از بین می روند. استفاده از چراغ های مخصوص رشد با تکنولوژی ال ای دی این مشکل را در منازل و آپارتمان ها بطور کل حل نموده است.

گیاهان آپارتمانی
گیاهان دارویی

پرورش گیاهان دارویی در منزل

بسیاری از گیاهان دارویی جنبه زینتی نیز دارند و می توان آنها را در منزل پرورش داد. از سویی دیگر نگهداری برخی از گیاهان دارویی به مراتب ساده تر از گیاهان آپارتمانی می باشد. البته پرورش گیاهان دارویی در منزل می تواند آرامش بخش و باعث سلامتی و همچنین باعث پس انداز پول شما شود. براساس نظر دکتر برایان هتریک استاد وست پالم بیچ در درمان طبیعی، گیاهان دارویی سی دقیقه پس از برداشت نیمی از ارزش غذاییشان را از دست می دهند. پس اگر بتوانیم به هنگام نیاز، گیاه مورد نظر را به اندازه دلخواه برداشت نماییم و لحظه ای بعد مصرف نماییم می توانیم از همه ارزش غذایی و دارویی آن بهره گیریم. برخی از گیاهان دارویی قابل کشت در منازل عبارتند از: رزماری، آویشن، اسطوخودوس، ریحان، جعفری، مریم گلی، گشنیز، شوید، نعناع.

گیاهان تصفیه کننده هوا

مطالعات نشان می دهد که هوای فضاهای بسته بین ۵ تا ۱۰ برابر بیشتر از فضاهای باز دارای آلودگی هستند. ترکیبات ارگانیک بخار شونده (VOC) مواد شیمیایی هستند که بصورت بخار آزاد شده، در هوا انتشار یافته و داخل محیط های بسته همچون آپارتمان ها باقی می مانند. این مواد شیمیایی در مواد شوینده، چسب ها، رنگ ها، مایعات خشک شویی و مواد نگهدارنده چوب وجود دارند. احساس تحریک و سوزش در چشم، حالت تهوع، سردرد و آسم می باشد.

فرمالدئید از VOCهایی بصورت گاز می باشد که در چوب های فشرده، رنگ ها، لوازم آرایشی و روکش های پارچه ای وجود دارد. تحقیقات نشان می دهد که این ماده سرطان زا بوده و در کودکان واکنش های آشکاری همچون کهیر زدن را به دنبال دارد.

حال خبر خوب آنکه ما می توانیم از تصفیه کننده های طبیعی یعنی گیاهان به عنوان تصفیه کننده هوا و از بین برنده VOCها استفاده نماییم. بسیاری از گیاهان تصفیه هوا می توانند بصورت کاملا طبیعی، گازهایی همچون فرمالدئید را از بین ببرند. برخی از گیاهان عبارتند از: دراسینا، گل عنکبوتی و اسپاتی. البته گیاهان تصفیه کننده هوا دارای گونه های مختلف و فراوانی هستند که با توجه به حجم اتاق می توانیم از اندازه و گونه های مختلف آنها استفاده کنیم.

نکته حائز اهمیت آنکه نگهداری گیاهان در فضاهای بسته به راحتی قابل انجام است و تنها مشکلی که وجود دارد کمبود نور در منازل، ادارات و آپارتمان ها می باشد. ما می توانیم با استفاده از چراغهای LED که مخصوص رشد گیاهان (LED Grow Light) هستند، عدم وجود نور کافی را تامین نماییم.

گیاهان تصفیه هوا